Loading

Wywiad z "Elvisem"

Bywa sobowtórem Elvisa... Maciej Kryszak

Maciej Kryszak. Tak to on, rzeczywiście z cechami wyglądu Elvisa Presleya, wkracza z powagą i jakąś kocią miękkością do restauracji w centrum Poznania. Rozmawiamy przy kawie... Wrażliwy, emocjonalnie otwarty, chwilami zamyślony... Mówi, że gromadzi pamiątki po Elvisie, książki, płyty i ma znajomość z panią, która szyje znakomite repliki ubiorów Presleya... Występował kilka razy, śpiewał piosenki Elvisa... Jest subtelny w wyrażaniu swoich poglądów i mówieniu o sobie, może nawet nieśmiały...

Cichy zdawałoby się, lecz chętnie podejmujący różne zainspirowane przeze mnie wątki rozmowy... o religijności Presleya, jego roli zakładnika w klubie płatnych przyjaciół (mafia z Memphis! - podkreśla zdecydowanym głosem, wiadomo, o co chodzi), którzy nie mówili mu prawdy, woląc "umizgi" do Króla Rocka, za którego pieniądze pławili się chyba także w luksusie, niż słowa prawdy czy krytyki...

Urzekł mnie napomknieniem, iż także bardzo lubi i chętnie śpiewa moją ukochaną piosenkę z repertuaru Elvisa "Love Me Tender", gdy się przyznałam do tego, że po amatorsku, choć z głębi duszy gram ją na flecie prostym w chwilach wielkiego poruszenia i tej szczególnej tkliwości, która nieraz owocuje wierszem, nieraz właśnie natchnioną melodyką...
Na fotkach bardzo kreatywny, dynamiczny... Bywa sobowtórem Elvisa - na estradzie... Aspiruje do artystycznej rodziny... Nie miałam okazji posłyszeć go, ale nic straconego - wystąpi wkrótce podczas mityngu "Dzień z Presleyem" w Poznaniu...

A oto opinia Macieja Kryszaka o Presleyu:

"Dla mnie Elvis Presley jest szczególną osobą. Jak powiedział John Lennon: >>przed Elvisem nie było niczego<<. Jego muzyka, interpretacja piosenek jest niepowtarzalna. Piosenki Presleya oraz innych, które interpretował, to po prostu "power" - mają w sobie taką moc, że człowiek, słuchając ich, chce żyć, choć ma zmartwienia...

Gdyby nie Elvis Presley, nie moglibyśmy poznać np. B. B. Kinga, Chucka Berrego, Little Richarda i innych. Po prostu Elvis Presley połączył ludzi białych z czarnymi. Gdy był młody, to nie można było słuchać murzyńskiej muzyki, a nawet chodzić do kościołów murzyńskich. Były oddzielne bary, kluby, restauracje... dla czarnych i białych, na szczęście dziś tak nie jest. Dlatego można powiedzieć, że zniósł niewolnictwo, jakby "był pierwszy po Jezusie" - chciał połączyć ludzi i to mu się udało.

Elvis miał dobre serce (w dzisiejszych czasach trudno o nie, potrafił dawać innym, nie oczekując niczego w zamian. Tak, miał pieniądze (ale zaczynał od zera), obdarowywał każdego, kto był
w potrzebie, pomagał mu. Piękne jest to, że pomagał bez rozgłosu. Dopiero po śmierci okazało się, że np. przez 7 lat koncertował charytatywnie. Dochód z koncertów przekazywał na biedne dzieci, na fundację Franka Sinatry, zajmującą się chorymi na raka.

 O Elvisie mówi się: Król Rock and Rolla. On powtarzał zawsze, że nie jest królem - król jest tylko jeden i jest nim Pan Bóg. Był bardzo religijny.

Borykał się z problemami, jak każdy człowiek. Miał wzloty i upadki. Nie był doskonały. Chorował na zapalenie wątroby, okrężnicy, miał jaskrę, migreny. Niezdrowo się odżywiał, miał słabość do kobiet - i to go zgubiło. Elvis dał przykład, co trzeba robić, by być dobrym człowiekiem, a czego nie wolno nam robić, by samemu się nie zniszczyć. Dlatego ja sam unikam jego błędów. Po śmierci Mamy Elvis się załamał, a po rozwodzie z Priscillą jeszcze bardziej się pogrążył. Wiedział, że to z jego winy rozpadło się małżeństwo.

Myślę, że Elvis nie miał prawdziwych przyjaciół, gdyż nikt mu nie powiedział: spójrz na siebie człowieku, co Ty robisz, tak nie wolno... Mógłbym pisać i pisać...

Jego piosenki pochodzą prosto z serca, są nasycone prawdziwą miłością, co światu jest bardzo potrzebne - zwłaszcza teraz. Jego piosenki podnoszą mnie na duchu..."...

Stefania Golenia

Sobota, 04 sierpnia 2007, impresje

Elżbieta Zapendowska

Pani Ela jest wspaniałą kobietą. Przemiła, ciepła osoba i nader wszystko cudowna nauczycielka. Jest kobietą o ogromnej wiedzy i umiejętnościach, którymi dzieli się z innymi. Jest autorytetem, jeśli chodzi o naukę śpiewu.

Miałem zaszczyt wysłuchania jej uwag na warsztatach wokalnych "Muzyczna Owczarnia Jaworki 2009". Współpraca z Panią Zapendowską to wielkie przeżycie. Ma wspaniały słuch i potrafi robić z niego użytek. Wywiera Ona wpływ na twórczość każdego artysty, który ma z Nią kontakt.

O Maćku

Maciej Hubert Kryszak ( ELVIS pseudonim artystyczny) - tancerz, wokalista, gitarzysta, choreograf, kompozytor, reżyser, scenarzysta, tekściarz, pedagog. Urodzony 28.04.1985 r. w Słupcy.  W 2005 roku został  Technikiem Weterynarii. W roku 2007 ukończył Studium aktorskie w Poznaniu pod opieką aktorów: Sebastiana Greka oraz Dariusza Taraszkiewicza i aktorki Magdy Płanety.  Licencjonowany  Pedagog od 2011 r.. Wychowany na starej amerykańskiej muzyce, która jest częścią jego życia, stał się gwiazdorem teraźniejszych lat a jego zadaniem jest nieść ludziom radość i robić to co robi najlepiej - SHOW.

Od najmłodszych lat zaczął interesować się aktorstwem tańcem i muzyką. Już wtedy zafascynowany był Elvisem Presleyem i jego muzyką oraz amerykańską muzyką lat 50, 60 i 70: rock and roll, rockabilly , country, blues, swing, gospel.  Od najmłodszych lat występuje na scenie przed żywą publicznością. Od lat jest związany z Grupa Artystyczna Artura Niedźwiedzia. Artur znalazł go gdy w czasie studium aktorskiego występował na scenie O.B.O.R.A w Poznaniu 2006 r, gdzie oczywiście dostał Role jako Elvis Presley. Od tego czasu regularnie występuje w całej Polsce i za granicą.

Swoje SHOW prezentuje ludziom tak często, że nie jest w stanie wymienić wszystkich występów. Najbardziej utkwił mu w pamięci występ W Hali Ludowej we Wrocławiu gdzie występował obok zespołu VOX jako Support.

Maciej napisał swoją pierwszą piosenkę po rozstaniu z byłą dziewczyną. ?Gdy Cię Nie Ma? skierowana była do dziewczyny Macieja. Teledysk do piosenki powstał w 2010 roku. Od tamtej pory napisał jeszcze kilka, miedzy innymi ?CIERPIENIE? i ? Rock To Night All Right?. Maciej jest na etapie pisania kolejnych kawałów by powstała jego pierwsza płyta.

Od paru lat Maciej bierze udział na warsztatach ?Muzyczna Owczarnia? gdzie pod okiem Elżbiety Zapendowskiej szkoli swój wokal.

W 2009 roku wystąpił i udzielił wywiadu wraz z Pawłem Królikowskim oraz Sebastianem Karpielem Bułecką  w programie Michała Figurskiego ?Jazda Figurowa? telewizji TV4 a w 2008 roku na Miss Polski w Pile w telewizji Polsat jako reprezentant Marty Andruszczak (Miss Wielkopolski). W 2011 r. W 76 rocznice urodzin Elvisa Presleya udzielił wywiadu wraz z Krzysztofem Krawczykiem oraz Wojciechem Gąsowskim dla Polskiego  Radia 1 .

W 2012 roku  23 marca udzielił wywiadu telewizji TVN STYLE w programie ?ZAWODY 24H? gdzie miał przyjemność poznać Jarosława Kreta.

Współpracownicy: Robert Antkowiak, Wojciech Winiarski, Leszek Ranz, Andrzej Mazurek, Beata Noszczyńska, Lilianna Maciejewska, Anita Jerzyńska.